2016 Results

The winners and finalists for the Advancing Healthcare Awards 2016: 

To download the Winner’s Guide ‘Sharing Success’ click here

View photographs from the day by clicking here

Category 1 – The Welsh Government Prudently advancing practice award
Sponsored by the Welsh Government

Winner:

The Back in Action Programme
Amy Thomas, acting team leader, physiotherapist and Emma Cooke, head of physiotherapy
Cardiff and Vale University Health Board

Finalists:

Advanced Practitioner Physiotherapists in Primary Care
Robert Caine, advanced practitioner physiotherapist, primary care and Cathy Wynne, assistant clinical lead, Operation CMATS, Betsicadwaladr University Health Board

Category 2 – Institute for Physics and Engineering in Medicine award for patients as partners in science
Sponsored by Institute for Physics and Engineering in Medicine

Winner:

Quality Improvement of the Patient Pathway for Suspected Cardiac Device Infections
Stephanie Smith, trainee cardiac physiologist and Stuart Allen, principle cardiac physiologist
Central Manchester NHS Foundation Trust

Category 3 – Unite the Union award for Working together
Sponsored by Unite the Union

Winner:

Specialist Weight Management Service
Janet Passey, specialist weight management dietitian and Dr Gail Bohin, clinical psychologist
Gloucestershire Royal NHS Foundation Trust

Finalists:

Developing the Edinburgh Sperm Donor Service
Laura Wales, Senior Biomedical Scientist and Iain Buck, Biomedical Scientist
NHS Lothian

Conversation Makers: improving Confidence in Communication
Catherine Maclean, specialist speech and language therapist and Laura Lewis, community engagement officer, Luton Culture
South Essex Partnership Trust

Category 4 – Award for outstanding achievement by an AHP or healthcare science support worker or technician

Winner:

Nutrition Skills for Life ™
Lisa Brown, dietetic assistant practitioner
Nominated by Lisa Williams, national nutrition training facilitator Cardiff and Vale University Health Board
Sarah Powell-Jones, dietetic assistant practitioner
Nominated by Andrea Basu, network lead for public health dietetics, Betsi Cadwaladr University Health Board

Finalists: 

Sandwell Admission Avoidance Service
Rehabilitation support workers
Nominated by Cheryl Coley and Jenny Bordicott, occupational therapists
Integrated Care Services

Sharing Connections Beyond Words
Rachel Harris, communication development officer
Nominated by Catherine Smith, speech and language therapist, Abertawe BroMorgannwg University Health Board

Category 5 – Chamberlain Dunn Learning Rising Star award
Sponsored by Chamberlain Dunn Learning

Ross Cahill, orthoptist, AHP lead for macular degeneration, Southampton Eye Unit, University Hospital Southampton NHS Foundation Trust
Nominated by Elizabeth O’Flynn, deputy head orthoptist

Ryan Young, radiotherapy engineer, Christie NHS Foundation Trust
Nominated by Shaun Atherton, radiotherapy technical services manager

Nicola Svenson, clinical scientist (haematology), Hull and East Yorkshire Hospitals NHS Trust
Nominated by Ian Hanning, head of department

Katie McHigh, radiotherapy physicist, Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust
Nominated by Simon Thomas, head of radiotherapy physics

Lauren Minion, physiotherapist, Nottingham University Hospitals NHS Trust
Nominated by Clare Donnellan, clinical team lead physiotherapy

Rachel Rountree, falls co-ordinator, Southern Health and Social Care Trust
Nominated by Cathy McKeown, physiotherapy clinical lead

Stuart Belringer, specialist cardiac physiologist, Royal United Hospital NHS Foundation Trust, Bath Nominated by Helen Twemlow, head of adult technical services for cardiology,

Carmel Fitzpatrick, podiatrist, South Eastern Health and Social Care Trust
Nominated by Stephen McAlister, podiatry team leader

Helen Owen, physiotherapist, @WeAHPs
Nominated by Naomi McVey.co-founder and coordinator,@WeAHPs

Jennifer Cross, clinical scientist, Cambridge University Hospitals NHS Foundation Trust
Nominated by Simon Thomas, head of radiotherapy physics

Maria Kozlowski, physiotherapist, Derbyshire Community Health Services NHS Foundation Trust
Nominated by Mary Heritage, professional lead for AHPs.

Category 6 – Chief Scientific Officer’s Award for Leadership in action- improving patient care
Sponsored by NHS England

Winner:

Wirral Outpatient Parenteral Antimicrobial Therapy Service
Sharon Bamber, clinical scientist, clinical service manager
Wirral University Teaching Hospital NHs Foundation Trust

Finalists: 

Leading the future of NHS hearing care
Jonathan Parsons, managing director, consultant clinical scientist
Chime Social Enterprise

Setting up a Physiologist Lead Implantable ECG Loop Recorder Service
Robert Bowes, healthcare scientist (cardiac physiologist)
Leeds Teaching Hospitals NHS Trust

Category 7 – The Scottish Government’s award for Driving improvement, delivering results
Sponsored by the Scottish Government

Winner:

Improvement programme to reduce ICD shocks
Chris Llewellyn, chief cardiac physiologist and Vui Yung Chieng, Foundation year doctor
NHS Grampian

Finalists: 

Acanthamoeba Keratitis: a clearer vision for the future
Claire Alexander, consultant clinical scientist and John Coia, director
Scottish Parasite Diagnostic and Reference LaboratoryUsing RFID technology to improve efficiency and patient safety
Bryan Hynd, head of medical physics and Arlene Gallagher, senior assistant technical officer
NHS Forth Valley

Category 8 – The Academy for Healthcare Science award for innovation
Sponsored by Academy for Healthcare Science

Winner:

The Innovation Academy
Dominic Harrington, scientific director
Viapath

Finalists: 

Quality Improvement of the Patient Pathway for Suspected Cardiac Device Infections
Stephanie Smith, trainee cardiac physiologist and Stuart Allen, principle cardiac physiologist
Central Manchester NHS Foundation Trust

Pathology Optimisation

Richard Croker, head of medicines optimisation and Tom Lewis, consultant microbiologist
NHS Northern. Eastern and Western Devon CCG and NHS Northern Devon Healthcare Trust

Innovation Scouts: challenging tradition, identifying needs and innovating for patient benefit
Stuart Marsden, clinical scientist and Gill Husband, service improvement and OD practitioner
South Tees Hospitals NHS Foundation Trust

Category 9 – Public Health England Award for contributions to public health
Sponsored by Public Health England

Winner:

A Partnership Approach to Tackling Inequalities through a School Holiday Enrichment Programme
Emma Holmes, clinical lead for public health dietetics and Katie Palmer, Food Cardiff
Cardiff and Vale University Health Board

Finalists: 

A win:win Service – Community Treatment Team
Elizabeth Gilliland, senior occupational therapist and Nicola Warden, senior occupational therapist Community Treatment Team, NE London NHS Foundation Trust

Reversing the Effects of Socio-Economic Deprivation on Child Language Skills
Jill Borland, speech and language therapist, Una Isdell, speech and language therapy team leader
Western Health and Social Care Trust

Category 10 – The Chief Allied Health Professions Officer’s award for Entrepreneurship
Sponsored by NHS England

Winner:

Virtualisation of the Orthopaedic Fracture Clinic
Lucy Cassidy, extended scope physiotherapist
Brighton and Sussex University Hospital NHS Trust

Finalists: 

Cumbrian Occupational Therapists: Collaborating To Improve Services
Janet Folland and Doreen Singleton, professional leads for occupational therapy
Cumbria Partnership NHS Foundation Trust and Cumbria Council

Animation in Therapy: the Re-Animation Approach
Helen Mason, occupational therapist, CEO
Animation Therapy Ltd

Category 11- The Scottish Government’s award for improving quality: measuring and demonstrating impact
Sponsored by The Scottish Government

Winner:

Right Call for a Fall
Christine McArthur, co-ordinator, Prevention and Management of Falls and Lynne Siddiqui, lead community physiotherapist
NHS Highland

Finalists: 

Food First Project
Vittoria Romano, Food First project team lead and Emma Stoneman, nutrition and dietetics service manager
South Essex Partnership University NHS Trust

Using iPads to improve discharge planning project for amputees
Mary Duguid, highly specialist occupational therapist and Karen Duncan, highly specialist physiotherapist
NHS Grampian

Category 12 – Northern Ireland’s Maximising resources for success
Sponsored by Department of Health, Social Services and Public Safety Northern Ireland

Winner:

An Holistic Approach to an Innovative Radiographer-Led Hysterosalpnigogram (HSG) Service
Janet Eagle, lead radiographer in paediatrics and Helena Kinkaid, radiographer
Southern Health and Social Care Trust

Finalists: 

Multimorbidity Rehabilitation: the Way Forward
Jane Holt, physiotherapy team lead and Elaine Hill, AHP senior manager
NHS Ayrshire and Arran

Grasping the Nettle Transforming Occupational Therapy Services
Rachel Gibbs, professional lead for occupational therapy and Lorraine Ringland, senior lead for children and young people
South Eastern Health and Social Care Trust

Category 13 – The Macmillan award for Leadership and innovation in cancer rehabilitation
Sponsored by Macmillan Cancer Support

Winner:

Transforming Care After Treatment: Re-designing breast and colorectal cancer services
Debbie Provan, TCAT project lead and Caroline Rennie, Macmillan nurse consultant
NHS Aryshire and Arran

Finalists:

The Macmillan Aftercare and Rehabilitation Service: supporting people following head and neck cancer treatment
Claire Hanika and Liz Price, dietitians
Royal Surrey County Hospital NHS Foundation Trust

Leading the way in cancer rehabilitation: my clinical, academic and strategic journey
Karen Robb, rehabilitation lead, physiotherapist
Transforming Cancer Services Team, London

Feeling inspired? Keep an eye on our twitter feed #AHAwards for news on AHA 2017, start getting those entries ready!